Magie bylin
Byliny jsou neuvěřitelně univerzální a způsobů jejich využití je mnoho. Každá z rostlin má své vlastní magické účinky. V tomto článku si řekneme, jak je možné jednotlivé bylinky užívat či na co všechno jsou byliny vhodné, jejich zvyklosti a historii.
Co si představit pod pojmem bylina?
Nedřevnatá rostlina, která často po odkvětu odumírají. Je to jakákoliv léčivá rostlina včetně stromů i jejich produktů (např.pryskyřice). Části rostlin:
Kořeny – kořeny rostli bývají v naprosté většině případů pod zemí. Kořeny přijímají a uchovávají vodu a minerální látky z půdy.
Oddenek – bývá též pod zemí, ale není součástí kořene. Většinou roste vodorovně a z něj vyrůstají listy nebo stonky.
Listy – listy bývají u jednotlivých rostlin odlišné, plní stejný úkol (za pomoci sluneční energie tvoří fotosyntézou z oxidu uhličitého a vody stavební látky rostlin).
Květy – květy jsou části rostliny s rozmnožovací funkcí.
Plody – v botanice se za plod považuje vše, co vznikne ze semeníku, plody chrání semena a napomáhají jejich rozšiřování.
Pěstování rituálních bylin:
Nejčastěji byliny sbíráme v přírodě, ale některé se dají pěstovat i doma. V tradiční zahrádce venkovské vědmy nechyběly léčivé byliny, rostliny k usmíření předků, rostliny přivolávající duchy, rostliny potřebné k věštění a zaříkávání, dřeviny na ochranu stavení. Rostliny pěstované či hledané pro kořeny se sbírají při ubývajícím měsíci a rostliny pěstěné pro květy, listy a plody se sbírají s přibývajícím měsícem.
Břečťan popínavý - z listů břečťanu lze připravit utišující mast na unavené svaly, používá se také na pokožku spálenou sluncem. Výluh břečťanu v růžové vodě zmírňuje bolesti hlavy (natřít na spánky). Pozor: nepoužívejte břečťan vnitřně.
Dracena neboli Dračinec (Draceana reflexa) - praktici tradiční medicíny na Madagaskaru věřili, že léčí malarické symptomy, otravu, úplavici, průjem, je užitečná jako antipyretikum a hemostatikum. Jeho účinnost při jakékoli léčbě zůstává neprokázaná. Jedná se o vyšlechtěnou pokojovou rostlinu Dračince (Dračí krev ).
Aloe - vnitřní pletiva listů se mohou přikládat na rány, odřeniny, ulevuje od bolestí při popáleninách. Šťáva z aloe se může užívat vnitřně pro zesílení menstruace či jako silné projímadlo. Pozor: nepoužívat v době těhotenství, způsobuje stahy dělohy. Ani v době kojení, může projímat kojence.
Byliny lze užívat dvěma způsoby:
Vnitřní použití:
Nálevy neboli bylinné čaje – lze je připravovat z listů, květů a zelených stonků. Dají se použít i některá semena a kůra, po jejich rozdrcení. Některé byliny mají účinné látky, které se horkem znehodnotí a proto z lze udělat nálev za studena (cca 5-6 hodin se louhují).
Odvar – některé druhy je nutno krátce povařit (tento postup se nazývá dekokce). Jedná se o některá semena, kořeny, pupeny, kůru a pod.
Tinktury – jsou silnější než nálevy nebo odvary, stačí pár kapek. Jsou ředitelné vodou, mohou se přidávat do koupelí či mastí. Byliny se přidají do alkoholu a dva týdny se nechají uzavřené v teple (denně protřepávat).
Sirupy – do odvaru či nálevu se přidá cukr a mírně se zahřeje až se cukr rozpustí. Sirupy uchovávejte v chladničce.
Vnější použití:
Koupele – přidávají se nálevy, odvary či samotné sušené byliny.
Hojivé masti – rozpustíte vazelínu či tuk a povaříte v něm bylinky na mírném ohni po dobu 15 min.
Obklady – bavlněnou látku namočte do horkého nálevu nebo odvaru a přiložte na postižené místo. Po vychladnutí obklad vyměňte.
Placky neboli náčinky – čerstvě rozdrcené byliny přiložte na kůži a přikryjte kouskem plátna.
Studené olejové výluhy – nařežte byliny a přelijte je rostlinným olejem (olivovým, mandlovým, slunečnicovým,…). Nechte na teplém místě 2-3 týdny (denně protřepejte).
Aromatické neboli esenciální oleje – přidávají se do koupelí či při masážích a i při inhalacích. Nelze je připravit doma.
Druhy rituálních zvyklostí:
Ochrana – Pokud chcete nějaký prostor ochránit, musíte jej nejdříve očistit. Posaďte se do středu místnosti a představujte si očistnou světelnou energii, jak stoupá ze země vzhůru. Proveďte toto celkem sedmkrát a pokaždé svou ochranu zvětšujte. Poté můžete připravit ochranný talisman či pomazat dveře a okna ochrannými oleji.
Očista – Ubývající měsíc je vhodný čas na přípravu bylin očisty. Odeberte všechny rostliny a potraviny (ze svatyně, místnosti kterou chcete očistit), vemte koště a veškerou negativní energii vymeťte. Povrchy, podlahy, okna a pomůcky otřete nálevem z bylin. V každé místnosti zapalte kadidlo z anděliky, rozmarýnu.
Rituální koupel – Před každým rituálem je potřeba očisty těla i ducha. Do rituální koupele přidejte ty správné očistné byliny a hrst soli. Uvolněte se a nechte odplynout všechny denní starosti a představujte si jak veškerá negativita z vás odchází.
Další způsoby, jak lze byliny využít:
Rostlinné inkousty – dělaly se původně z rostlin nebo z běžných věcí. Černý inkoust se dělal ze sazí, medu a vaječného bílku. Černé rostlinné inkousty se mohou připravit např. z olše, svídy, trnky a dubu. Červený inkoust se dá připravit z vlčího máku, hnědý pak ze slupek cibule a modrý z plodů bezu černého. Výroba – rozdrtit byliny, zalít vařící vodou, nechat louhovat přes noc, scedit. Poté se přidá alkohol (10% z celkového množství).
Rostlinný papír – rostliny vhodné na výrobu papíru je len, kopřiva, sítina, obiloviny, slunečnice, janovec, bambus, heřmánek, kerblík, pampeliška, kopr, fenykl, kosatec a divizna. Budete potřebovat dva stejně velké rámečky (třeba na fotografie) a starou záclonu. Rostlinný materiál se máčí tak dlouho, dokud se jednotlivá vlákna neoddělí, poté rozložíme na síťovinu. Odstraníme přebytečnou vlákninu a necháme uschnout. Příprava vlákniny z rostlin – nasbírejte rostlinu, nakrájejte a roztrhejte na malé kousky či rozdrťte. Přidejte do hrnce a přiveďte k varu a zvolna vařte 1-2 hodiny. Sceďte, dejte do mixéru. Pokud chcete aby papír vsakoval inkoust přidejte do směsi trochu škrobové moučky rozmíchané ve studené vodě.
Vhodné byliny pro jednotlivá znamení zvěrokruhu:
Beran – borovice, bukvice, cedr, dobromysl, fenykl, galgán, kopál, máta peprná, mateřídouška, rozmarýna.
Býk – jabloň, kardamon, libeček, mateřídouška, pačule, pelyněk černobýl, růže, sedmikráska, šeřík, vstavač, zimolez.
Blíženci – anýz, citroník, jablečník, jetel, kopr, levandule, lilie, mandlovník, máta, muškátový oříšek, petržel, tužebník, voňatka.
Rak – citroník, gardenie, jasmín, meduňka, myrhovník, puškvorec, růže (bílá), řepík, santal, sedmikráska, šeřík, violka, yzop, zimolez.
Lev – andělika, jalovec, kopál, měsíček, muškátový oříšek kadidlovník (olibanum), pivoňka, pomerančovník, routa, rozmarýna, skořicovník, slunečnice, světlík, šafrán, vavřín.
Panna – cedr, fenykl, kopr, kozlík, levandule, lilie, mandlovník, máta, muškátový květ, pačule, zimolez.
Váhy -dobromysl, jabloň, mateřídouška, pelyněk černobýl, růže, sporýš, šanta, šeřík, vanilka, violka.
Štír – bazalka, borovice, galgán, gardenie, myrhovník, nové koření, vanilka, zázvor.
Střelec – anýz, cedr, dračinec, hvozdík, jalovec, jedle, kopál, pampeliška, proskurník, růže, sléz, šalvěj, zázvor.
Kozoroh – kostival, pačule, sporýš, šácholan, vousatka, zimolez.
Vodnář – akácie, borovice, levandule, mastix, máta, pačule.
Ryby – anýz, gardenie, hrachor, hřebíčkovec, jasmín, kosatec, olše, puškvorec, santal bílý, šalvěj, šanta, zimolez.
Byliny pro magické pomůcky:
Hůlka – vavřín, olše, bříza, líska, borovice, cedr
Meč – dračinec
Oltář – sporýš
Hůl – bříza, jasan, trnka
Athame – kopřiva, čemeřice
Pohár – prvosenka, ostružiník, mák vlčí
Věštecké pomůcky – čekanka
Pentagram – jetel, voskovník
Byliny jsou všude kolem nás, stačí se jen trochu porozhlédnout kolem sebe.
Měsíček lékařský- může se používat vnitřně i na vnější použití. Nálev použitý zevně je vynikající na popáleniny, rány, zánět spojivek, léčbu křečových žil, proleženin, vředů, pohmožděnin. Jako čaj při zpožděné a bolestivé menstruaci, napomáhá trávení.
Růže - růžová voda se používá při zánětech spojivek nebo jako antiseptické tonikum kůže. Na suchou, zralou, zanícenou a citlivou pleť.
A nesmíme zapomínat na to, že bylinky jsou velkou součástí v kuchyni.
Kopr vonný - nálev z kopru se podává dětem na uklidnění a pro jejich snazší uspání. K zamezení škytavky a k léčení koliky.